Keresés

Beköszöntő

Admin képe

Elindult hát a Drupal tartalomkezelő rendszer magyar honlapja. Alapvető célja, hogy a Drupal tartalomkezelő rendszerrel kapcsolatos aktuális híreket, információkat, segédleteket stb. tegyen közzé.

Köszönet a Weblabor szerkesztőinek, ezen belül főként Gobának, amiért oly sokat tettek már eddig is a Drupal ismertetése terén. Ehhez a munkához kíván kapcsolódni ez a webhely, folytatva az eddigieket, önálló terepet nyitva a Drupal kérdéseinek.

Kategóriák: 

A lusták modulja: taxonomy_html

csonti képe

Egy nagyon gyorsan változó portálod van? Nincs kedved/időd állandóan a saját gyártmányú blokkjaidat szerkesztgetni és azt szeretnéd, hogy a taxonómiában beállított kategóriák egyből megjelenjenek a honlapodon? Ha igen, akkor a taxonomy_html.module -t neked találták ki..

Vágjunk a közepébe: mit is csinál pontosan ez a modul? Blokkokat gyárt a taxonomiában szereplő szótárakból. Lépésről lépésre szeretném megmutatni, hogy mennyire egyszerűen.
Elsőként is, töltsük le taxonomy_html a modult és másoljuk be a portálunk modules könyvtárába. Ezután engedélyezzük a modulok alatt az újdonsült szerzeményünket. Most pedig egy konkrét példán keresztül mutatom be, hogy működik.


A taxonomy menüpontban létrehozok egy "Receptek" szótárt, azon belül pedig egy "süti" kategóriát, mivel szeretném a Bakláva receptemet feltenni. A "Receptek" -et a recipe kategóriába tettem. (A recipe is egy modul, amit külön le kel tölteni és installálni.)




Nyomás a beállítások/blokkok menüpontba és láss csudát, ott csücsül a "receptek" blokk, már csak engedélyeznünk kell a kis négyzet kipipálásval.


Ezek után hiába lessük a főoldalt, nem jelenik meg a "Receptek" blokk. Mégpedig azért, mert még nincs benne tartalom, az automatizálás csak létező tartalommal működik. Tehát tartalom beküldése menü -> recept (recipe) -> a recept begépelése. Megadom azt is, hogy a recepteken belül a süti kategóriában jelenjen meg:



Beküldés és a főoldalon megjelenik a munkánk gyümölcse:


Egy kis finomhangolás: a beállítások/modulok alatt található a taxonomy_html modul link, ha erre kattintunk, beállíthatjuk, hogy kihagyjon a blokkgyártásból bizonyos szótárakat. Válasszuk ki a listából (Omitted Vocabularies) ami nem kell.


Csonti

Régi tartalmak átrakása

karel képe

Honlapom tartalmait szeretném átrakni Drupál alá.
Ezek egy része adatbázisban van (sajtófigyelő), más része fájlokban eltárolva.
Az adatbázis átpakolására találtam a node_import modult, alkalmaztam a patch-et is hozzá, megjelenik az adminisztráció/tartalom alatt. Itt .csv fájlt várna, de nem teljesen tiszta, hogy milyen tartalommal.

Ezt írja:
Your CSV file must contain field names in its first row. The following fields are required:
* title
* uid or name [both are ignored if current user does not have 'administer nodes' permission. if user does have this permission, name is used if available, otherwise uid, otherwise 'anonymous user' is assumed]
* type

Más modult nem találtam hozzá. Ti hogy csináltátok?

Köszi:

Karel

Első lépések

chx képe

Ebben a rövid cikkben a Drupal telepítése utáni első néhány lépésben próbálok segíteni, mind a felhasználóknak, mind a programozóknak. Feltételezem, hogy sikerült a Drupal telepítése, s a kérdés már csak az: szép ez a valami, de hogy lesz ebből nekem végleges oldalam? Sikeres telepítés után a következő képernyő fogad minket:

A bal felső sarokban a Druplicont láthatjuk. Az eredete a holland "druppel" (csepp). Ennek angol formája lett végül a "Drupal", annak kapcsán, hogy így megegyezik a kiejtése a holland eredetivel. A "Druplicon", azaz a Drupal logója egy cseppre épül. A szemei ravaszul egy végtelen jelet formálnak, ezzel finoman a Drupal képességeinek határaira akartak utalni állítólag a készítők...

A Druplicon mellett most még nem sok minden van a fejlécben és az egyszerűség kedvéért ezeket most nem is tárgyaljuk.

Alatta láthatjuk az első blokkunkat, a bejelentkezés (angolul login) blokkot. A blokkok egyszerű szövegdobozok, amik a bal vagy a jobb oldalon jelenhetnek meg. A blokkokat ki- és bekapcsolhatjuk, de lehetőséget adhatunk a felhasználóknak is erre. Egy blokkot beállíthatunk úgy is, hogy csak bizonyos oldalon jelenjen meg -- ez már a haladóbb fejezetbe tartozik azonban, reguláris kifejezések szükségesek hozzá. Blokkot kétféleképpen adhatunk meg: vagy programot írunk, vagy pedig egyszerűen begépelhetjük a tartalmát, mint ahogy az Ajánlott oldalak nevű blokkunkat mi is megvalósítottuk.

Az adminisztráció (settings) oldalon egy nagyon érdekes bejegyzésre hívnám a figyelmet, ennek kapcsán jutunk el végre valahova. Talán már hallottuk, hogy a Drupalban minden, amit felviszünk egy node, melyet tartalomnak fordítottunk. Minden tartalomnak van egy összefoglalója, ez alapértelmezésben az első 600 karaktere. Ha behívjuk például a http://weblabor.hu/node címet, akkor láthatjuk a legutolsó tíz node összefoglalóját. Mivel a Drupal alapértelmezés szerint ezt az oldalt hívja be, ezért alapértelmezés szerint ezt a tízes összefoglalót fogjuk látni a legtöbb helyen.

Természetesen egy -- nagyon rövid -- idő után több mint tíz node lesz. Valószínűleg szeretnénk valami szervezettséget is, s nem csak egymásra hányt oldalakat. Erre van a taxonómia (angolul taxonomy) modul, mely telepítés után be van kapcsolva. A feladata egy kategóriarendszer kialakítása. Ez a Drupal egyik legnagyobb erőssége: szótárakat alakíthatunk ki, minden szótárban kategóriákat, s a kategóriákhoz kapcsolódhatnak a tartalmak. Egy szótárban a kategóriákat háromféleképpen rendezhetjük el: egyrészt lehetséges, hogy csak egyszerűen fel vannak sorolva, anélkül, hogy hierarchiát alkotnának. Lehetséges egy egyszerű fa, olyan, mint a merevlemezünkön a mappák -- ilyenkor egy kategóriának egy szülőkategóriája van, de természetesen egy szülőnek több gyermeke is lehet. S végül a harmadik lehetőség, a gráfszerű kialakítás, ahol egy kategóriának számos szülőkategóriája is lehet, ezáltal egy bonyolult, de a tartalmaink szerepét az oldalon pontosan lefedő rendszert alkotva.

A kategóriák megjelenhetnek egy blokkban, ahogy ezen az oldalon is történik.

A modulok-blokkok sorát most még az archívum (archive) modult említem. Ennek a megjelenése egy naptár blokk, aminek segítségével kiválaszthatunk egy adott napot, és megjelennek az akkor készült tartalmak. Ha szeretnénk elérhetővé tenni a régebbi tartalmainkat (amelyek már nem férnek bele az első tízbe), akkor ez egy jó választás lehet ennek megoldására.

Ilyen egyszerűen születik tehát egy Drupal site:

  • elkészítjük a szótárakat és a kategóriákat
  • kiválasztjuk a szükséges blokkokat, modulokat.
  • már lehet is feltölteni az oldalakat!

A programozók saját igényeik szerint egészíthetik ki a rendszert, nekik ajánlom, hogy első ismerkedésként nézzék meg, hogy kezeli le a "node.module" a főoldalt, vagyis a "node path"-ot. Elsőként a "node_menu" függvényt érdemes megnézni, ott egy 'path' => 'node' bejegyzést lehet látni, ezen keresztül a "node_page" eljárás hívódik meg, onnan pedig a "node_page_default"-ra kerülünk. Érdemes megnézni még a "node_link" függvényt is. További példák vannak elvileg a http://drupal.org/doxygen/drupal/ címen, bár nekem mostanában nem töltődnek be a példaoldalak. Addig is megtalálhatjuk őket a http://drupal.kollm.org/tmp/drupal-phpdoc/ oldalon.

Nos, ennyit bevezetésül, mindenkinek javaslom, hogy nézzen körül a beállítási lehetőségek között, és próbálja ki, mi mire való!

Megszállták a kertészek a Drupal Theme Gardent

Hojtsy Gábor képe

A Drupal Theme Garden új sminket kapott, melynek köszönhetően tényleg kerti érzetet hordoz. A CSS Zen Garden mintájára indított Drupal smink kipróbáló webhely folyamatosan várja az új sminkek beérkezését. A Drupal 4.5-ös kiadásának megjelenésével valószínűleg több smink kerülhet fel, hiszen a sminkek szerzői is frissítik majd megjelenéseiket az új verzióhoz.

Kategóriák: 

cron.php

Anonymous képe

Kérem, valaki adja meg, hogy pontosan milyen Unix/Linux parancs megadása szükséges, hogy a cron.php automatikusan futtatható legyen.

Bocs', nem vagyok szakember, csak gyakorló felhasználó, aki szívesen tanul a profiktól! ;) :)

Letölthető a magyar felület fordítás munkaverziója

Hojtsy Gábor képe

A Drupal 4.5-ös kiadása jelentősen megkönnyíti majd a felület lefordítására igényt tartók életét, hiszen beépített támogatást nyújt Gettext Portable Object állományok betöltésére. Napról-napra újabb fordítások jelennek meg. A magyar fordítói csapat azon dolgozik, hogy a 4.5-ös teljes alapfelülete magyar nyelven beszéljen, majd később különböző kiegészítő modulok is anyanyelvünkön jelenjenek meg. A fordítás még nem készült el, de a munkaverziója már elérhető a Drupal honlapján.

A magyar fordítás egyetlen hu.po állományt tartalmaz, melyet a modulok felületének fordításából automatikusan állítanak elő. Az egyedülálló állomány egyetlen importálást tesz csak szükségessé a magyar nyelv telepítésekor.

A fordítási munka még folyik, a nyelvtani irányelvek, fordítási konvenciók meghatározása még nem végleges, számos fordítás még lektorálásra vár. Azt reméljük, hogy a felhasználók visszajelzéseinek és segítségének köszönhetően könnyebben tökéletesíthetjük a magyar nyelvi állományokat, ezért a forditas (kukac) drupal.hu címre várjuk az észrevételeket.

Kategóriák: