Megjelent a Drupal 4.7.8 és 5.3 verzió

pp képe

A mai napon, (vagy még a tegnapin?) megjelentek a Drupal 4.7.x és 5.x újabb, biztonsági hiba javításokat tartalmazó verziói. A frissítés erősen ajánlott. Mivel fordítandó karaktersorok nem változtak, ezért az előző verziók fordításai használhatóak.

A csomagok letölthetőek a Drupal nemzetközi webhelyéről.

Kategóriák: 

Hozzászólások

nevergone képe

Ezt is tegyük hozzá, szerintem érdemes:

We recommend you do the full upgrade as the patches do not contain the many additional bugfixes that went into the releases. Applying the patches will leave your site in a somewhat unversioned state, but at least secure.

pp képe

Eszembe se jutott, hogy valaki nem a teljes upgrade-t fogja választani.

pp

marik képe

Illetve, nem szabad frisíteni. Légyszíves írjátok le. Nehogy szétüssem a rendszeremet.
Köszi előre is.
ML

aries képe

A sites könyvtár tartalmán kívül csak másold fel a fájlokat, a mostani javításhoz nem kell adatbázist sem frissteni, legalábbis 5.3 esetén. Bővebben lásd a megjegyzéseket itt: http://drupal.hu/hirek/20070727/drupal-5.2

Aries
http://aries.mindworks.hu

Közszolga képe

Az általad megadott linken az van, hogy a kikapcsolható modulokat ki kell kapcsolni - ez most is igaz? (Kicsit macerás lenne újraindíteni és ismét beállítani őket...)

Illyés Edit képe

Kicsit macerás lenne újraindíteni és ismét beállítani őket...

Bekapcsolás után megtalálják az adatbázisban a korábbi beállításaikat (hacsak nem törölted őket).

Közszolga képe

Ez így már jobban hangzik :-)

andrew képe

az olyan modulokat amik frankón letörlik az addigi dolgaikat az adatbázisból kikapcsolás során...

Közszolga képe

Megcsináltam a frissítést és első ránézésre az általam használt modulok beállításai egyáltalán nem sérültek.

andrew képe

de vad kikapcsolgatás előtt nem árt nézegetni a modulok .install filejaiban a hook_uninstall megvalósítást...

pl van egy már jó sok anyaggal feltöltött oldalad, jön az update, aztán kapcsold csak ki a jelenleg elég sokat használt és felkapott imagecache modult (igaz, ez contrib, de sose tudhatod)...
(drop table imagecache_preset, drop table imagecache_action, delete from sequences ...)

Közszolga képe

Illeve ezek szerint szerencsém volt, hogy azt a modult nem használom...
De a blokk modul, amitől a legjobban féltem, gond nélkül magához tért.

Hojtsy Gábor képe

A hook_uninstall() nem akkor fut le, amikor *kikapcsolod* (disable) a modult, hanem amikor *letelepíted* (uninstall). Előbbi a modul listában lévő jelölőnégyzetek állítgatásával könnyen működik. Utóbbihoz azonban külön leteletpítő oldalra kell menni, és kifejezetten kérni kell modulonként az adatok törlését. Szóval érdemes tudni, hogy itt mi hogyan működik, és máris kevesebb dolog miatt kell aggódni... (Ettől még készíteni kell biztonsági mentést frissítés előtt).

andrew képe

és tényleg...
hát akkor sorry a fölösleges pánik hangulat keltésért :), nem tudom miért így emlékeztem rá...

pp képe

Mentsd el a fájlrendszert és az adatbázist mint mindig. így ha szétütöd a rendszert vissza tudsz álni.

pp

nevergone képe

Egyre többször tapasztalom sajnos, hogy ez a "frissítés előtt mentsd le a fájlrendszert és az adatbázist" dolgot elég nehézkes megvalósítani. Nem tudom, kinek milyenek a technikai lehetőségei otthon/munkahelyén, de én itt egy elég "keskeny széles sávú" internetelérést használok. Ha frissítés előtt ftp -vel letöltöm a szolgáltatótól a fájlokat (mivel nincs mód a tömörítésre, ezért egyenként a sok kicsi fájl töltése amúgy sem leányálom), majd lementem a phpmyadmin -ból az adatbázist, az legalább húsz perc. Nos, ha ezek után valami gond van a frissítés során, akkor törlés után vissza kell tölteni mindent, ami a kimenő adatfolyam szűkösebb sávszélessége miatt nem áll meg háromnegyed óra alatt, de inkább több. És abbe még bele sem gondoltam, hogy mi van, ha a frissítéskor jelentkező probléma összetettebb (mondjuk valamelyik külső modul miatt), és ezért többször is szükséges az eredeti állapot visszatöltése a szerverre.
Vagy csak én látom úgy, hogy ez macera?

pp képe

Egy adatbázis dump és egy file mentés nem ilyen hosszadalmas ám, ha van egy normális szervered shell és backup szerver eléréssel ;)

Amíg nincs addig marad ez a macera. (esetleg megfűzni a szolgáltatót, hogy egy napi mentést tar.gz-vel tegyen számodra elérhetővé, hogy gyorsan tudj menteni, és akkor csak a visszaállítás lesz lassú ;)

pp

nevergone képe

Távolról elérhető, mentéshez használható szerver-hozzáférésem van, shell és ftp eléréssel. Viszont a legtöbb szolgáltató phpmyadmin -t használ az adatbázis felhasználói kezeléséhez, és azt szinte lehetetlen links, lynx, és egyéb szöveges böngészőkkel használni (pl. most kipróbáltam, hogy importálok vele egy adatbázist, de bármilyen beállításokat próbáltam, és bármilyen formában kértem a mentést, mindenképpen megmutatta a tartalmát, és nem mentette le.

aries képe

man mysqldump

Aries
http://aries.mindworks.hu

nevergone képe

Nem járható út, ha a szolgáltató nem adja meg az sql-szerver címét, hanem csak egy álnevet, amely "kívülről" természetesen már nem érvényes.

aries képe

Akkor ideje váltani...

Aries
http://aries.mindworks.hu

aries képe

Szerintem bőven elég az adatbázist menteni. Ez valóban hosszadalmas lehet, de írhatsz egy kis modult (lehet, hogy van is ilyen), amivel ezt lemented a files mappába és gond esetén visszatöltöd, így nem kell ftp-zgetned. Ugyanezt a fájlokkal is megteheted.

Aries
http://aries.mindworks.hu