Egy apró észrevétel, amit a Tisztelt Fejlesztők sajnos nagyvonalúan átugranak:
De mielőtt ezt leírnám, azért elmondom, hogy elismerésem minden munkájukért, amit áldoznak a minél hatékonyabb megoldások kidolgozásáért.
Szóval szerencsés lenne a modulok megjelenítésénél és alkalmazói felületeik kialakításánál egy-két olyan embert is maguk mellé ültetni, akik nem a programozás világában élnek, nem zsong a fejükben a programnyelvek sokasága, programozói szakszavak, hanem egyszerű, már-már laikus értelmezéssel próbálnak egy felületet kezelni, mint pl mezők kezelése, megjelenítések (tartalomtípusoknál), stb. Győzzön az ember utána járni, hogy ezeken a felületeken valójában mi mit is jelent.
Tehát megkérdezni ilyen "egyszerű" felhasználókat, hogy hogy lenne legjobban értelmezhető, ami ott megjelenik.
Vagy ez túl sok elvárás lenne? Akkor viszont kénytelen vagyok belátni, programozói ismeretek nélkül szinte lehetetlen pl egy wievs modult használni, pontosabban borzasztóan körülményes. Marad a különböző fórumokon való keresgélés, valaki talán majd tud segíteni. Pedig szerintem nem lenne bonyolult ezt a problémát megoldani.
Lajos
Leginkább azért, mert
Leginkább azért, mert bizonyos szintű feladat elvégzéséhez bizonyos szintű tudásra van szükség. Hiába van odaírva az argumentum helyett, hogy pirospöttyös katicabogárka, ha attól az még az argumentumot jelenti. És ha nem tudod, hogy mi az az argumentum, akkor hiába van pirospöttyös katicabogárka odaírva, akkor sem fogod tudni, hogy mire jó. Ellenben ha pirospöttyös katicabogárka van odaírva, még az a fejlesztő sem fogja tudni használni, aki egyébként tudja, hogy mi az argumentum, mert nem tudja, hogy a kedvedért argumentum helyett pirospöttyös katicabogárka lett odaírva.
A weboldal fejlesztés egy szakma, a maga terminológiájával, és ezt nem lehet bizonyos foknál jobban egyszerűsíteni, meg kell tanulni, utána kell járni.
Nem mellesleg a D7-en egy komplett UX team (is) dolgozott..
Fudejókisflameleszitt----
Rájöttem, miért kérdezek olyan ritkán a drupal.hu-n. Amíg szedem össze az infokat a kérdéshez, mindig rájövök a megoldásra.
Drupal felhasználó [updated]
Látható, hogy a Drupal valójábanÉn kezdőként azt véltem felismerni a Drupallal kapcsolatban, hogy az kettős arculatot mutat. Kezdjük az egyszerűbbel:Viszont a topik indítójának igazat adok abban, hogy a megfogalmazásoknak, a terminológiának nemigen találkoztam felhasználóbaráttá tett alias neveivel.
[update]: valószínűleg ezzel ↑ nem fogalmaztam pontosan, mert szvsz van, hogy pont nem alias nevekre van szükség, hanem a helyzetet szakmailag minél inkább pontosan értelmezhetővé tevő megfogalmazásra, mint a viewshez hozott lenti példával is próbálom illusztrálni.
Persze nehéz belőni, hogy melyik szinthez is szóljon és milyen magyarázatokkal dolgozzon egy help, de én mégiscsak arra szavazok, hogy úgy jó, ha a dolgok szakmailag korrektül a nevükön vannak nevezve, de valahogy követhetően - lehet mellette két mondat magyarázat mondjuk, vagy netán a hasznosítást illusztráló ábra... [update vége]
Mire gondolok:
Szóval igazából most nem azt akartam demonstrálni, hogy egy tök vagyok, inkább érzékeltetni, hogy egy kezdőt itt meg ott még lehet segíteni abban, hogy megtalálja a helyét - legyen az a dokumentáció és a user interface terminológiája, vagy az adminfelületen elérhető "inline" segítség.
És egy (amolyan opensource-os) képzeletbeli beszélgetés a végére:
- Patches are welcome.
- Keep watchin, it may even happen*
* [update kiegészítése]: én lennék a legboldogabb, ha magam valósíthatnék meg példákat arra, amire gondolok, ez jelenleg csupán erőforrások kérdése...
Kedves lajos!
Itt mindenki azon dolgozik, hogy a Drupal még jobb, még könnyen-használhatóbb legyen amellett, hogy egyre többet és többet tud. Talán te is érzed e kettő között feszülő ellentmondást. "Mindent tudjon, de ne legyen rajta sok gomb."
Talán nem hiszed el, de itt senkinek se érdeke, hogy használhatatlanul bonyolult rendszert gyártson. Senkinek!
"Pedig szerintem nem lenne bonyolult ezt a problémát megoldani."
Szeretettel várja a drupal közösség a javaslataidat, megoldásaidat. Ha nem olyan bonyolult, akkor elő vele! Na csigázz, mondd el hogyan kell.
pp
Palócz István
https://palocz.hu | https://tanarurkerem.hu
Észrevételed köszönjük.
Észrevételed köszönjük. Szerintem többé-kevésbé jogos. Te mit tudsz, vagy legalább javasolsz tenni azért, hogy változtathassunk ezen? Sajnos éppen konkrét feladatokon dolgozom, így az általánosságokkal nem mindig marad kellő időm foglalkozni, és sokszor vágják a fejemhez, hogy elveszek a részletekben. Szerinted az általad vázolt általános problémán hogyan lehetne segíteni?
UX Team
Amit írsz - bármilyen stílusban is teszed azt - sokszor valóban létező probléma. Viszont szerencsére a feltételezésed rossz, nem siklunk át rajta, nem is hinnéd, mennyi ember dolgozik a felhasználói élmény javításán. A UX Team kéthetente irc meetingek alkalmával ad tanácsot a fejlesztőknek különböző témákban.
Ha segíteni szeretnél, csatlakozz g.d.o-n a Usability csoporthoz (fentebb linkeltem), és mondd el a véleményed, természetesen konstruktív javaslatok formájában.
Views
Amit írtál, kiegészíteném annyival, hogy pont a Views ment keresztül nagyon komoly UX fejlődésen, viszont van egy szint, ami alá nem lehet lemenni, mert az már a teljesítmény és a használhatóság rovására válik. Ez is megfigyelhető a Views-nál, hiszen Drupal 7 alatt egyes dolgokban már túl egyszerű lett.
El kell fogadni, hogy vannak olyan eszközök, amelyek nem a kezdőknek, a rendszerrel ismerkedőknek szólnak. Természetesen ezek is jól használhatóak, viszont olyan professzionális eszközök, amelyek már nem használhatóak „ad-hoc” módon, hanem utánaolvasást, komolyabb ismereteket igényelnek.
Választ szeretnél? - Új kérdés, új téma - Tesztoldal - Trollkezelés - Frissítés
angol
Ha beszélsz angolul, akkor próbáld először az angol adminisztrációs felületet használni. A fejlesztők első körben mindig angolul gondolkodnak, ennek a szakmának az az anyanyelve.
A magyar fordítás gyakran súlyos kompromisszumok eredménye, pl. ne legyen tegezés és magázás, hogy közösségi és nagyvállalati környezetben egyaránt használható legyen a szoftver, alkalmazkodjunk a többi nyílt forráskodú program fordítási gyakorlatához, stb. A felhasználói élmény is egy szempont a magyar fordításnál, de elég könnyen felülírják más kényszerek.
És ahogy előttem is írták, a webfejlesztés is egy szakma. Teljesen intuitív, tanulást nem igénylő felületet csak kb. annyi funkcióhoz lehet kínálni, mint amennyi egy mobiltelefonon elérhető. Tartalom beküldése > Oldal > Beküldés > Oldal megjelenik. Ha ennél komolyabb igényeid vannak, ahhoz tanulni kell.
Drupal help kezdőknek
Még nem próbáltam ki ezeket, de nagyon ígéretesnek tűnnek:
http://nodeone.se/node/840
http://nodeone.se/node/845