Sziasztok!
Egy rém egyszerű ám bár gondolom sokak számára nem elégé egyértelmű dologban szeretnék tőletek információt kapni...
Views argomentumok és kapcsolatok...
Mik ezek egész pontosan? Hogyan lehetne józan paraszti ésszel megfogalmazni mire jók, mit csinálnak, hogyan lehet őket használni, alkalmazni? stb tehát egy teljes körü ámbár érthető leírásra lennék kiváncsi.
Röviden ennyi lenne a téma :)
Bárkinek bármilyen jellegű magyar leírása, linkje, .... esetleg érthető módon bemutatott angol videója van az legyen szíves megosztani velem illetve velünk... :)
Egy hatalmas nagy köszönet mindenkinek aki hasznos információt oszt meg itt velem illetve velünk azaz a lelkes drupal kezdőkkel...
!!!KÖSZÖNJÜK!!!
Drupal verzió:
Fórum:
Messze nem teljes körű, de
Messze nem teljes körű, de azért magyar nyelvű a könyvem Views fejezete, ahol van róla szó.
Nagy Gusztáv
argumentumok
Ebben az osregi videoban talasz peldat az argumentumokra.
http://drupal.hu/hirek/20090301/14-budapesti-dug-vide%C3%B3n
---
http://drupalaton.hu
Köszi
Köszönöm a videót és a könyvet!
A videó néhány dologra úgy rávilágított azért amivel előbbre kerültem ugyan de nem teljesen világos hogy pontosan mit csinál az argumentum, ergo a működése kicsit még homályos de már nem tök sötét... :)
Találtam egy rövid leírást az argomentumról (ami hát nem tudom hogy egyenlő-e az argumentummal) mint kifejezésről egy lexikonban:
" Az argomentum nem más, mint a függvény bemenő adatai független változók, amivel számolni kell, vagy amit át kell alakítani a függvény jellegéből adódóan. "
(hát ez is azért elégé zavaros még így számomra)
És persze az ajánlott könyvben is ez szerepel:
"A nagy újdonság az eddig még nem ismertetett Argumentumok doboz. Ennek a segítségével további információt tudunk a nézethez rendelni. Enélkül nem csoportosítva, hanem listázva látnánk a tartalmakat."
Hát én megpróbálom megfogalmazni a gondolatokat a fejemben és kérlek titeket javítsatok ki ha valamit rosszul gondolok vagy látok.
Egy argumentum hozzáadásával egy nézetbe csoportosítani lehet a nézetet nem pedig felsorolni (kilistázni), pl a videóban is látott módon hogy az első képgalériába csak az első képgalériába tartozó képeket mutassa és ne mutassa a többit is meg benne. És ezt különböző módon el lehet érni (nem csak egy képgalériáról beszélve hanem bármi másról) úgy hogy az útvonalból szerezzen információt a views és aszerint módosítsa a nézet kimenetét. Tehát a videóra utalva megint... első képgaléria elérési útvonala a NODE-1 -> tehát az első argumentum aminek a száma 1 -> tehát az első képgaléria nézetét úgy módosítja hogy csak az abba tartozó és feltöltött képeket jeleníti csak meg... És ez ugyan így működik tovább a második galériánál is vagy ami még lenne de én ahogy látom jelenleg hogy ebben az a jó dolog hogy nem kell újra és újra és újra beállítani meg megadni minden paramétert hanem ez az argumentum segít nekünk "automatizálni" ezt a funkciót és a második képgalériához aminek az elérési útvonala NODE-2, csak az abba feltöltött képeket jeleníti meg. És ha lenne harmadik vagy még több és több képgaléria akkor mindet automatikus módon elrendez/csoportosítsa a views és az ő argumentum részlege (meg persze a többi paraméterezés)
Röviden talán összefoglalva ezt úgy tudnám hogy az argumentum egy kitétel hogy a megjeleníteni való elemek miknek feleljenek meg. Ergo egy szűrő...
Nem tudom hogy jól látom-e a működési elvét ennek? (mert mindig azt tartottam hogy ha valaminek a működését nem értem meg hogy hogyan működik akkor nem fogok tudni hozzányúlni belepiszkálni röviden nem is értek hozzá)
Egyébként azt is ahogy látom hogy vannak ilyen "tokens jellegű" rövidítések is amik használhatóak pl
%1 -> a ... CÍME amiben a szám az argumentum "sorszáma"
!1 -> a ... BEMENETE itt is szintén az argumentum sorszámát jelöli a szám de bemenet alatt mit kell itt pl érteni?
Ez a részleg egy bármilyen mező hozzáadásánál van a mező kimenetének felülírása részleg alján.
Köszönöm az eddigi segítségeket és az ez utáni segítségeket is. Ha rosszul látok valamit javítsatok ki egész nyugodtan :)
argumentum url darab, vagy
argumentum url darab, vagy url-ből kinyerhető információ. pl.: Lehetőséged van arra, hogy egy adott felhasználó oldalán user/[uid] megjelenítsd az adott felhasználó által beküldött tartalmakat. Az argumentum ekkor a felhasználó azonosító lesz. Erre egyből szűr is a views, tehát külön szűrőként nem kell felvenned, csak készítesz egy neked megfelelő listát a tartalmakból.
Kapcsolatnál plusz információt adhatsz hozzá a soraidhoz. Pl. ha van egy node-od amihez más node-ok tartoznak(node reference v reference), akkor hozzáadhatod a node sorához a csatolt node adatait. Ekkor két nid-ed lesz, két title-d stb. Ezért kell ilyenkor mindig kiválasztani, hogy a kapcsolat mely eleméről van szó.
pp
Palócz István
https://palocz.hu | https://tanarurkerem.hu
másképpen fogalmazva
Az argumentum egy szűrő, csak nem a szűrőknél adod hozzá a nézethez, hanem mindig az URL-ből jön. Akkor használjuk, amikor nem tudjuk megadni előre a szűrési feltételt, pl. azért, mert nagyon sok lehetséges feltétel van, és/vagy ezek gyakran változnak.
Mondjuk taxonómia kategóriákra akarunk szűrni, vagy szerzőre: ha erre „rendes” szűrőkkel akarsz nézetet készíteni, akkor minden egyes alkalommal, amikor új kategóriát hozol létre, vagy új szerző regisztrál a rendszerbe, akkor új nézetet kellene összekattintgatni. Egyszerűbb, ha helyette készítesz egy nézetet, és azt mondod a Views modulnak, hogy figyeld az URL-t, abban benne lesz, hogy ezen az oldalon melyik szerző melyik kategóriába sorolt cikkeit kell kilistáznod:
http://honlap.hu/elso-szurofeltetel/masodik-szurofeltetel
A „figyeld az URL-t, és annak alapján szűrj” utasítás kiadására való az argumentumos rész a Views felületén.
contextual filter
Drupal 7 Views 3-ban át is lett nevezve, argument helyett contextual filter a neve, magyarul talán oldaltól függő szűrő lehetne a neve. Tehát az, hogy mire szűrünk, attól függ, hogy a webhelyen belül melyik oldalon (URL-en) vagyunk, milyen kontextusban jelenik meg az adott lista.
Nem csak URL
Kicsit helyesbítenék, nem mindig az URL-ből jön az argumentum. Sok esetben ez az életszerű, de nem törvényszerű. Elég sok példát lehet hozni, amikor az argumentum nem az URL része; az egyik legegyszerűbb, hogy az argumentumot PHP kód is szolgáltathatja, ez pedig bármilyen értéket visszaadhat.
megértés
Igen, jöhet Panels contextből is, meg Context contextből is... sőt maga a view is lehet Panels context... na most aztán jól segítettünk a kérdezőnek megérteni, hogy mi is az az argumentum.
Összefoglalva
Mindenkinek igaza van: valóban úgy a legegyszerűbb magyarázni hogy az argumentum például az URL-ból jön de minden más amit nem a Views UI-ban drótoztunk bele a view-ba az argumentum (kivéve a felfedett szűrőket).
Valójában csak a felhasználók összezavarására van a filter és a contextual filter különválasztva, szerintem :)