Modulok kontra fapados megoldások

fox mulder képe

Drupal verzió és konkrét moduloktól független a kérdés (igazából nem is kérdés).

Most, hogy hetek óta bénázok az Übercart Catalog blokkjával, rá kellett jönnöm, hogy simán lecserélhetném egy nézetre (ha lenne rutinom a Views modullal kapcsolatban). Persze az is csak egy modul, de sokkal tágabb felhasználhatóságú, mint az egy konkrét esetre kihegyezett uc_catalog modul, vagyis, ha a honlap fejlődése során szükség lesz a Views-ra (talán), jobban járok, ha eleve arra építek. Ez persze csak egy konkrét eset (és nem is egyértelmű, hogy tényleg jobban járnék-e), de felsejlik egy kérdés: a Drupal túl sok eszközt kínál, ezek a funkcionalitás terén gyakran átfedik egymást, sok az alternatív megoldás. Hol kezdje a kezdő? Hogyan lássa át már a kezdetektől az egészet? Ha nem konkrét weblapról van szó, hanem csak általános tájékozódásról a Drupal-lal kapcsolatban, akkor hogyan építkezzünk? Odáig rendben, hogy telepítjük az alaprendszert, körbejárjuk az összes lehetőséget, aztán, ha az ötletelés (csináljunk egy ilyet is, meg egy olyat is) túlvezet ezen, kezdjünk modulokat telepíteni.
Edit cikke (Tartalomszervezési megoldások I. és II.) remek bevezető a Drupal képeségeivel kapcsolatban, de gyakran az ember azt sem látja át, hogy amit akar, az pontosan micsoda (különböző elnevezések alatt azonos elv rejtőzhet) és azt sem, hogy amit a Drupal alapból tud, az mi. Lehet, hogy tök ugyanaz, csak elsőre nem látjuk a közös pontokat. Valahol modell (dokumentum- ill./és adatmodell) szinten nem tiszta a kérdés (lehet, hogy csak a számomra) és innentől fogva tág tere nyílik a nem hatékony ill. felesleges modulokat használó megoldásoknak és részletkérdésekkel eltöltött napoknak, heteknek, kódokkal való buherálásnak.

Érti valaki amit kérdezni akarok?

fox mulder képe

Edit nevét belinkeltem, csak a href üresen maradt :(

0
0

Fox Mulder

pp képe

Ez az amiről a Konferencián beszéltem. Ez az az irgumburgum szint, amit meg kell lépned. Sajnos ezt megtanítani nem lehet csak megtanulni. Az erre eltöltött idő nem spórolható meg csak csökkenthető. Ráadásul függ attól is, hogy mióta foglalkozol webes alkalmazás fejlesztéssel.

Sajnos az van, hogy az ember leül és kezdetben azt se tudja, hogy merre induljon el, mert annyira ismeretlen ez az egész. Az egészet én úgy képzelem el, mint a térbeli tájékozódást. Ha külföldre mész akkor először fogsz egy taxit, vagy vezetőt, aki végigvezet. Próbálod megjegyezni az útvonalat és tájékozódási pontokat gyűjtesz. Aztán lesznek útvonalaid amiket bizonyos ponttól bizonyos pontig vezetnek. Gyakran előfordul, hogy két pont között csak egy harmadikon keresztül ismersz utat és sokáig egy egy ilyen kerülő úton járkálsz, míg egyszer csak elsétálgatsz és felfedezed, hogy a két pont között vezet ám egy rövidebb út is. Tanárként/mentorkén én csak az utakat mutathatom meg neked, de bejárnod neked kell. Kézikönyvvel a kézben hatékonyan nem lehet utazni egy városban és nincs az a kézikönyv, mely segítségével minden nevezetesség könnyedén, gyorsan és hatékonyan bejárható.
A másik oldalon pedig ott van az, hogy ahol az ember felnőtt könnyen és gyorsan tud tájékozódni, de ezt elmondani egy idegennek igen nehéz. Én gyakran még az utcaneveket sem ismerem, csak azt tudom, hogy elmegyek (kép)-ig, ahol (kép) felé fordulok és megyek (kép)-ig. Ezért is mondom én mindig a vándortáborba: Sose kérdezz egy bennszülöttől!
A fentiek szellemében oktatok én és készült a Drupal Mozikönyv és Edit videói is. Pontosan ezért volt a Konferencián egy olyan szekció ami direkt ilyen útvonalakat hivatott bemutatni.

Lényeg nem lehet annyi bemutatót készíteni, ami kielégíti az összes igényt és nem lehet megspórolni a tanulásra fordított időt.

pp

0
0
fox mulder képe

...azért a Kézikönyvet lehet, hogy rendbe kéne tenni, vagy a kézikönyvön belül nyitni egy Pszichiáter menüpontot, vagy kitenni egy feltűnő bannert ezzel a szöveggel: "Válassz másik tartalomkezelőt, ez túl okos hozzád!".

A példád még plusz dimenziókba is kiterjeszthető: nem csak jobbra, vagy balra mehetsz, hanem felfelé és lefelé, kifelé és befelé is. Mint egy fraktálban. Mindenhonnan hasonló, mégis mindenhol más (mindaz, ami nem tartozik szorosan a Drupal-hoz: CSS, JavaScript, Apache...). Azért, ha valakinek támad valamiféle víziója azzal kapcsolatban, hogy hogyan lehetne egy pillantással átláthatóvá tenni a Drupal-t, ne habozzon megosztani a kezdőkkel.

Köszönet

0
0

Fox Mulder

aboros képe

számomra nagyon fura volt a drupal tanulási görbéje.

rögtön az elején, baromi sok dolgot meg tudsz csinálni hirtelen, kvázi out-of-the-box, tehát a nulláról hirtelen jutsz egy (legalábbis számodra) értékelhető szintre. aztán ezen a szinten elég sokat dekkolsz. ahogy jönnek az összetettebb feladatok, egyre inkább összezavar, nehezít, hogy ugyan arra a feladatra van egy rakat modul, fogalmad sincs melyiket válasszd, kipróbálod ezt is, azt is, de dönteni nem igazán tudsz és a döntésedet megerősíteni, alátámasztani még kevésbé.

hosszabb-méghosszabb idő (soksok feladat elvégzése) után egyszercsak eljön egy pont, ahol elkezded érezni a logikáját, kezded igazán megismerni, megérteni a hogyanokat és a miérteket és akkor megint hirtelen hatalmas ugrásokkal fejlődsz. saját modulokat kezdesz írni a konkrét feladatra, ha kell, ha nem. :)

ezután a szint után jön a drupal - mondjuk - zenje, mikor az egész letisztul, "hirtelen" átlátod a logikáját. ekkorra bizonyos feladatok megoldása rutinná válik, ami pedig nem, arra is van kapásból nyolc ötleted, hogy hogyan kéne... :)

pontos "így kell csinálni" útmutatásokat készíteni szerintem lehetetlen, egyszerűen azért, mert a legtöbb dolgot tucatféle képpen lehet megoldani és sokszor egyik megoldás sem jobb vagy rosszabb a másiknál, csupán más. pontosan ebben van a drupal ereje. számtalan ponton avatkozhatsz bele a folyamatokba és sokszor nem racionális érvek mentén dől el, hogy melyiket választod, hanem egyszerűen azt választod, amelyik neked a könnyebb, logikusabb, kényelmesebb, akármi. (a sminkelésre például különösen igaz ez)

0
0

-
clear: both;

tolmi képe

Akkor elmesélem én is hogy én hogyan tanultam meg a Drupal használatát és felhasználását. Tőlem szokatlan módon rövid lesz :)

Leültem, megláttam, megutáltam. Minden kusza volt, elárasztottak a menüpontok és olyan pocsék designja(alap 4.5 smink) volt, hogy nem hittem hogy még valaha látni fogom. :)
Aztán hallottam még róla ezt-azt és mondták hogy letisztult kódja van, szép architektúrája és felmerült az igény hogy a külsőt is rendberakják. Ekkor nekiültem megint és itt jön a lényeg:
Elkezdtem 0->100-ig átolvasni a forrását. Ez alapján baromi sok mindent megértettem és eljött a "Zen"-szerűség :) Persze ez nem egyik napról a msáikra történt, hanem éppen mivel foglalkoztam annak megnéztem a forrását. Manapság sajna nincs annyi időm hogy pl. a D7 forrását áttekintsem, így csak bizonyos részeire tudok koncentrálni, de még így is megfelelő mennyiségű infohoz jutok.

Hát ennyi ;)

0
0

--
Tolmács Márk
Drupal bandita

pp képe

Aki volt a Konferncián az tudja, hogy ez az egyik kulcsfontosságú kérdés a drupal.hu redesign kapcsán. Már történnek is a háttérben érdekes fejlemények, többet a DUG-on fogok csak elárulni ;)

pp

0
0
pp képe

A kérdéshez tartozik még, hogy nincs egyetlen jó megoldás. Amennyiben a probléma tökéletesen specifikált akkor is létezik rá számtalan megoldás. Mindegyiknek vannak előnyei és vannak hátrányai.
A nagyszerű az egészben még az is, hogy nincs fix probléma tér, hisz amint elindítasz egy webes alkalmazást folyamatosan fognak változni az igények és célok ;)

Nagy általánosságban el lehet mondani, hogy egy általános célú eszközzel speciális feladatot csak kompromisszumok árán lehet megvalósítani. Én mindig azt mondom, hogy a Drupal és moduljai olyan mint a Lego. Bármit meg lehet benne csinálni, de rücskös marad a teteje. Vehetnénk példának a beépített bútorokat is. Lehet velük bármilyen szobát bebútorozni, de tökéletesen passzoló bútorhoz hívnod kell egy asztalost, aki a pici eltéréseket elsimítja. Van asztalos ismerős aki mesélte, hogy van olyan, hogy egy egy kisebb spec bútordarabra az ember többet költ mint egy egész szekrénysorra. ;) Aztán megy az á meg az ú, hogy hát mitől ilyen drága és megy a nemmegértés. ;)

Én sokszor nekiálltam views-al fejleszteni egy oldalt, aztán katt ide, katt oda és ott voltam, hogy akkor ha újrakezdem akkor is előbb megvagyok mint a viewssal. ;)

pp

0
0
fox mulder képe

Pont a Views az egyik olyan modul, ami egy kezdőt könnyen bevisz az erdőbe. Nekem például megrendítő felismerés volt (és remélem nem tévedek nagyot) a Views-t úgy elképzelni, mint egy almát, amelyiket, ha innen nézed sárga, ha onnan nézed piros, de mindeközben az alma mindig ugyanaz (a weboldal teljes tartalma). És még azt is meg lehetne tenni, hogy PHP kód beviteli formát választasz és az egész Drupalt beleírod a node/1 forrásába...

Mindezek szellemében új aláírást kreáltam magamnak.

0
0

Fox Mulder

Illyés Edit képe

Én sokszor nekiálltam views-al fejleszteni egy oldalt, aztán katt ide, katt oda és ott voltam, hogy akkor ha újrakezdem akkor is előbb megvagyok mint a viewssal. ;)

Pont így vagyok én az Übercarttal és az E-commerce modullal :)

0
0
Illyés Edit képe

Az a gond, hogy te rögtön az első körben fel akarsz tenni egy webshopot. Ez még rutinos drupalosoknak is szép feladat, mert nincs rá out-of-the-box megoldás. Szerencsésebb, ha valaki kisebb, lehetőleg saját hobbi oldallal kezdi az ismerkedést. Másrészt a munka megkezdése előtt érdemes kérdezni és keresni, pl. az rögtön kiderül, hogy jelenleg csak saját megoldásokkal tudsz jól működő többnyelvű webshopot készíteni – és akkor legalább tudod, mire számíthatsz.

0
0
fox mulder képe

Mármint tanulópénzképpen. Az általad idézett fórum téma megjelenésekor már késő volt, benne voltam nyakig. A fenti hozzászólásodig pedig hiába kerestem volna a "ne webshoppal kezdd" karaktersorozatra a Google-ban, nem derült volna ki, hogy pont ez az ami nem fenékig tejfel ;)

Azért kezdtem ezt a témát, mert tegnap ráeszméltem, hogy ez a Drupal mennyire komoly cucc. Már önmagában, modulok nélkül is.

0
0

Fox Mulder

Pasqualle képe

tegnap ráeszméltem, hogy ez a Drupal mennyire komoly cucc

gyorsan haladsz, van akinek ez is tobb evbe telt mig idaig eljutott :)

Hol kezdje a kezdő?

szerintem itt a forum, ennel jobb hely Drupal kezdoknek nincsen. nem tudok megegy ilyen segitokesz kozosseget, mint a drupal.hu forum. ha valami nem tiszta csak meg kell kerdezni. barmilyen kerdesre valaszt lehet itt kapni..

0
0
fox mulder képe

nem tudok megegy ilyen segitokesz kozosseget, mint a drupal.hu forum.

UI.: mármint nem (csak) az igaz, hogy Te nem tudsz, hanem, hogy nincs... :) (ja de, a Wikipédia)

0
0

Fox Mulder

fox mulder képe

Továbbra is várjuk a "Drupal és én, az első csók..." témájú hozzászólásokat :)

0
0

Fox Mulder

Pasqualle képe

Ha el kell mondanom, hogy nalam hogyan kezdodott mindig ez az issue-t hozom fel
http://drupal.org/node/125742, amire azota is buszke vagyok. Ahogy visszaolvasom itt (http://drupal.hu/forum/miert-szeretem-drupalt) is ugyanezt irtam, szoval nem kamuzok :)
Remelem washingtonban szemelyesen is megkoszonhetem Derek-nek, hogy elinditott ezen az uton.

Aztam a core issue queue-val folytattam a dolgot, teljesen hobbi szinten, szabadidoben reroll-oltam a D6 patch-eket amiket erdekesnek talaltam. Altalaban fogalmam sem volt mit csinalok, sose programoztam php-ban elotte, es Drupalban hook-ot sem tudtam meg akkor irni, sot cvs-t sem hasznaltam. Csupa ujdonsag. Goba biztos orult nekem. De jopar issue amihez hozzanyultam vegul megis bekerult a D6-ba. De tenyleg aki tudja hogyan mukodik a hook az mar sokat tud a Drupalrol.

Nagyon meg vagyok elegedve a forraskod minosegevel es a kozossegi hozzaallassal. Ilyet egyik korabbi munkahelyemen sem ereztem, mindig csak az a kod volt jo amit en magam irtam meg. Drupalban pedig rengeteg erdekes dolgot fedezek fel. Peldaul tegnap fogtam fel a views modul ajax kepessegeit. Tenyleg hatartalanok a lehetosegek..

Egesz napokat tudnek csak a Drupalrol beszelni.. Abbahagyom mielott szetoffolom a temat..

0
0
fox mulder képe

Abbahagyom mielott szetoffolom a temat..

Ezt a témát nem lehet szétoffolni, túl tágra sikeredett... :)

0
0

Fox Mulder