Milyen modult fejlesszek Nektek?

edgarpe képe

Nagyon sokat köszönhetek a Drupal-nak, és szeretnék, legalább részben, visszaadni valamit a közösségnek. Mivel programozásban vagyok járatos, a legcélszerűbb, ha készítek egy modult, és mindenki számára letölthetővé teszem a drupal.org-on. Azaz elkészítem első drupal contrib modulom.

Több ötletem is van, olyan funkciókkal, amikre nekem volt szükségerm valamikor, de nem találtam megfelelő kész modult.

Azért, hogy ebből a dolgoból, a lehető legtöbbet hozzam ki, azaz a Drupal közösség számára a lehető leghasznosabb dolgot készíthessem el, szeretném ha Ti döntenétek el, mit valósítsak meg contrib modul formájában.

Az ötleteim dióhéjban:

1. Látogatottsági és feed olvasottsági statisztika

Minden oldalletöltést naplóz a modul és egy AwStats-hoz hasonló táblázatban megmutatja a látogatottságot napi, heti, havi, évi bontásban. Emelett a feed-ek olvasottságát is naplózza és arról is mutat egy statisztikai oldalt. Néhány blokkot is biztosít a modul, egy például a feedburner widget-hez hasonlóan a feed-ekre feliratkozott olvasók számát jelenítené meg. Természetesen minden információ megjelenítése jogosultsághoz kötött, így csak azok látják akiknek erre jogot ad az oldalgazda.

2. Blokkok gyorstárazási (cache) paramétereinek szerkeszthetővé tétele

Nagy örömömre szolgált mikor megtudtam, hogy a Drupal 6-ban a blokkok gyorstárazása az egyszerű ki/be állapotnál lényegesen fejlettebb lesz: kinek és meddig mutassunk gyorstárazott információt. Lássuk be, a Drupal nem a sebességéről híres, így erre nagy szükség van.

Viszont döbbent arccal fogadtam, hogy a finomhangolást nem lehet az admin felületen elvégezni, csakis a blokkot biztosító modul fejlesztője szabályozhatja a gyrstárazási paramétereket. Szerintem ez rossz megközelítés, nem csak a blokk tartalmától, hanem a weboldal típusától is függ, hogy ezeket hogyan érdemes beállítani.

A modul egyszerűen egy admin felületet biztosít, ahol ezeket a paramétereket átállíthatjuk.

3. Képgaléria tömeges importálási lehetőséggel

Itt a nyár, az ember sokat utazik és közben kattintgatja a fényképezőt. Nagy mennyiségű kép gyűlik össze ilyenkor. Szeretnék készíteni egy olyan képgaléria megoldást, amely lehetővé teszi hogy egy zip fájl feltöltésével automatikusan importálásra kerüljenek a benne lévő képek. A feltöltés történhet webes felületen, vagy közvetlenül a tárhelyre pl. FTP-vel.

Emellett jónéhány egyéb dologra is szükség lehet: hozzáférés szabályozás jogosultságokkal, dátum szerinti galériák, hozzászólás és szavazás (a képek node-ként élenk), több méret egy képhez, esetleg EXIF adatok kinyerése.

4. Form builder adatbázis sémából

Ez egy meglehetősen régi ötlet: a szoftver fejlesztőket segítsük egy olyan eszközzel, amely a már meglévő adatbázis séméhoz automatikusan generál minden táblához listázó, beszúró, szerkesztő és törlő űrlapot.

Alapvetően hasznos segítség, meggyorsítja a munkát. Általános PHP megoldást már készítettem, ez volt a diplomamunkám. Most készítenék egy teljes mértékben Drupal-ra szabott megoldást. Több kérdés is felmerül a feladat kapcsán, a legfontosabb hogy kódgenerálással vagy API használatával jöjjenek létre a megfelelő űrlapok. A jobb testreszabhatóság miatt a kódgenerálás tűnik célravezetőbbnek, de az API-t sem vetem el első körben. Ez további kutatást igényel.

5. Felhasználói aktivitás naplózása IP szinten

A Drupal közösségi oldalakban a legerősebb. De valóban nagy forgalmú közösségi oldalak esetében a visszaélés (spam,flood,stb…) reális veszély. A modul minden regisztrált felhasználó minden tevékenységét (regisztráció, bejelentkezés, tartalom és hozzászólás beküldés, szavazás) naplózná és, hogy ez az akció milyen IP címről történt. Ennek segítségével kideríthető, hogy kik azok akik több különböző felasználálói névvel regisztráltak az oldalra, és az IP alapú tiltás hatékonyabb eszközzé válhatna.

Ennek a postnak a hozzászólásaiban várom a „szavazatokat”, hogy melyik feladatba vágjak bele. Emellett persze jöhetnek avaslatok, hogy a fenti modulokat hogyan lehetne még jobbá, használhatóbbá tenni.

A hozzászóláshoz nem kell (nem is lehet) regisztrálni, az email címeket bizalmasan kezelem, senkinek nem adom oda, és reklámot sem küldök.

Most lelépek a Szegedi konferenciára és maradok a Code Sprint-en is. Valószínüleg ott nekifogok a munkának, ha valakinek van kedve, csatlakozhat.