Adott egy komoly weblap, int pl. a használt autó kereső:
- több ezer regisztrált user,
- minden usernek sok mezőből áll az adatlapja és az képeket is tartalmaz,
- userek akár naponta is frissíthetik az adataikat,
- nagy forgalmú site, sok anonymus user,
- sokféle lekérdezési, szűrési, sorbarendezési lehetőség a user adatokra, pl. autókereskedő autó tíous, évjárat stb. szerint,
- rendes szerver kerül alá.
A kérdés az, hogy a Drupal alkalmas-e ilyen feladatra? Persze elméletileg összerakható egy ilyen oldal, csak az a kérdés, hogy a gyakorlatban ez hogyan működne?
Vagy érdemesebb-e inkább erre már az ilyen nagy forgalmú oldalhoz egy saját fejlesztésű rendszert készíteni, mert a Drupal nem teljesítene jól?
Van-e itt vkinek "létrehozási" vagy üzemeltetési tapasztalata ilyen kaliberű weboldalakkal kapcsolatban?
Köszi.
A Drupal olyan nagy forgalmu
A Drupal olyan nagy forgalmu weblapokat uzemeltet mint az economist.com vagy az examiner.com.
Ezeken az oldalakon tobb millio regisztralt felhasznalo van, es tobb
szazezermillio oldallekerest szolgalnak ki naponta.Par ezer regisztralt user az nem igen szamit nagy forgalmu weblapnak =)
És itthon?
Igen, ez jól hangzik, de van-e erről tapasztalatod, vagy láttál-e ilyet itthon, esetleg ismersz vkit, aki ebben szakértő?
Az a pár ezer regisztrált user Magyarországon azért nem olyan kevés, bár a több milliós itthoni tag sem lenne rossz. :-)
Azért az 5-10 ezer usert kiszolgáló nem fut el tetszőleges vason, nem szeretnénk túl kis szervert venni vagy túllőni a célon és beruházni vmibe, amire nincs szükség.
Van itt erről egy másik cikk: http://www.johnandcailin.com/blog/john/scaling-drupal-open-source-infrastructure-high-traffic-drupal-sites
Jó lenne tudni, hogy milyen jellemzők alapján választják ki az egyes konfigurációkat.
Nagyon kíváncsi vagyok még arra, hogy az ilyen nagyobb terhelhetőségű oldalakhoz milyen Drupal "rendszert" használnak, most hirtelen a Pressflow-t találtam: http://fourkitchens.com/pressflow-makes-drupal-scale de lehet vannak más "rendszerek" is ilyen feladatra.
Érdekelne az is, hogy milyen modulokat érdemes felhasználni/kerülni egy ilyen oldal elkészítése során, vagy lehet, hogy ott már saját, oldalspecifikus modulokat fejlesztenek?
Van
Igen, ez jól hangzik, de van-e erről tapasztalatod, vagy láttál-e ilyet itthon, esetleg ismersz vkit, aki ebben szakértő?
Az economist.com oldalon dolgozom =)
nem szeretnénk túl kis szervert venni vagy túllőni a célon és beruházni vmibe, amire nincs szükség.
Szemely szerint en sosem vennek fizikai szervert, de izles kerdese.
http://www.slideshare.net/Coornail/drupal-performance-5678951 Ez meg talan erdekelhet teged.
Ebben a témában én is adtam
Ebben a témában én is adtam elő 2x, ha jól emlékszem Chx is, Goba is. (Elnézést, ha valakit kihagytam.) Párezer aktív felhasználót egy alsó-közép kategóriás szerverrel is ki tudsz szolgálni. Egy ilyen oldal sikeres üzemeltetése, ahogy Aboros is írta, jó rendszergazda, és hogy klasszikust idézzek, trükkök százai nélkül nehezen elképzelhető.
Azoknál a nagy aktivitású oldalaknál, amiket én raktam össze, sima Drupalt használtam.
Az én meglátásom az, hogy ha nagy teljesítményre törekedsz, akkor minden olyan modult kerülj, ami csak azért van, hogy ne kelljen programozni. Ezeket arra tervezték, hogy programozási ismeret nélkül is testre lehessen szabni a Drupalt. A kényelem és a jó teljesítmény ritkán jár együtt.
Minden olyan módszer, ami egyedi rendszereknél vagy akár MVC-knél jó gyakorlat, az kis átalakítással Drupal alatt is működni fog.
Ha a feltételek adottak
Ha a feltételek adottak szerver szinten és van egy jó Drupalos csapat aki elkészíti a weblapot akkor ok. Amúgy szerintem nem olyan egyszerű feladat ez. Optimalizálni meg tervezni kell de igen alaposan. Itt a fórumon van 1 - 2 (inkább több de én nem :D) nagy GURU akik ezt nálam biztosan jobban vágják, de elég csak arra gondolni, hogy még normális szerverre nem került a drupal.hu milyen borzasztó lassú is tudott lenni.
A helyedbe kérném egy profi csapat segítségét mind a telepítés / modoluk mind a szerver vásárlásában.
honlapom http://dyra.eu/
+1
Egyetertek, alapbol a Drupal kepes erre, mint ahogy Coornail is mondta. Ez a tudas viszont elegge osszetett ahhoz, hogy csak ugy egy-ket forumos kommentbe ki lehessen fejteni. Ket lehetoseged van szerintem, elkezdesz a neten olvasgatni drupal performance temaju cikkeket (eleg sok van), vagy felveszed a kapcsolatot valamelyik hazai komolyabb drupalos bolttal, esetleg profi szabaduszoval, hogy segitsenek.
De ha szabad egy tanacsot adnom: nem erdemes az alapozason sporolni, kulonben hosszu ideig tatarozhatod az oldalt.
azokon kívül ami már elhangzott
ilyen hadműveletekhez komoly szerver oldali nehéztüzér támogatás is szükséges, legalább annyira, mint a kiterjedt drupal ismeretek. igazán proaktív, agilis, naprakész rendszergazda nélkül lehetetlen ilyesmit kivitelezni, de legalábbis erősen kérdéses a siker. óriás forgalmaknál a kulcsfontosságú "trükkök" nem magában a drupalban vannak.
többen is vannak itt a közösségben, akiknek van ilyen méretű/terhelésű drupal oldalak üzemeltetésében tapasztalata, biztosan találsz olyanokat, akik magas színvonalon tudnak egy ilyen mutatványt előadni.
-
clear: both;
Kaliber?
Hat, ha ebbol kihivast akarsz csinalni akkor mondjuk a telefonomrol kene kiszolgalni... ez egy nem tul nagy VPS-sel gyerekjatek. Kell opcode cache es memcached, szerintem meg a Varnish is tulzas. Tobb ezer regisztralt user? Akar *naponta*? Elunja magat az adatbazisszerver ha naponta irsz bele egyet-kettot :)
Köszönöm
mindenkinek az értékes hozzászólását.
Igazából az eredeti kérdésem arról szólt, hogy alkalmas-e a Drupal erre a feladatra. Persze tudom, hogy vannak nagy forgalmú Drupal alapú oldalak a világban, de arról nem volt infom, hogy azok vmi speciális rendszert és beállításokat használnak-e.
Hasonlóan a rallyhoz, ahol mondhatjuk, hogy egy rally autó pl. Skoda Fabia, de annak a nevén kívül elég kevés köze van az autószalonban kapható kocsikhoz. :-)
Nagyon fontos kérdés az, hogy milyen modulokat szabad használni és mi az, ami helyett saját fejlesztés kell. Mondjuk a CCK, Taxanomy, Rules, Views és vmi user profile nélkül nehéz elképzelni ezt a funkcionalitást, de azért kíváncsi vagyok, hogy mit szabad és mit nem (jó, a Panels "vszínűleg" nem lesz telepítve :-) ).
Ja és persze kellenek a jól beállított, "cachelést" végző megoldások is.
A szerver témájáról annyit, hogy sokáig egy multicég IT vezetője voltam és 20+ ország infrastruktúrája tartozott hozzám, ami most csak azért érdekes, mert emiatt van némi "sejtésem" a szerverekről, a megbízható üzemeltetésről, még ha nem is én fagyoskodtam a szerverszobákban. :-)
Ettől függetlenül a mi szakmánkban nagyon gyorsan változnak és avulnak el az ismeretek, így az ember itt 1/2 évente lehet pályakezdő. :-)
Azért kérdeztem a szerver oldalát a témának, mert a Drupal "viselkedését" és erőforrás igényét nem ismerem ennyi regisztrált + sokkal több anonymus user napi ügyködése mellett. Persze a hw igény nagyban függ a feladattól és annak okos megvalósításától, de szerencsére vannak itt többen, akiknek gyakorlati tapasztalata van erről.
Tudom, hogy ez nem az a hobbi projekt, amikor kipróbálunk néhány új modult, összekattintgatjuk vele az oldalt, majd felrakjuk a Boost modult és azután megnézzük, hogy működik-e. :-))
Ez nem a kísérletezgetés helye, ezért eredetileg is úgy gondoltam, hogy a témában jártas kollégával szeretnék együtt dolgozni, ezért is adtam fel az ajánlatot a Munkaközvetítőre: http://drupal.hu/node/14902
Ha "kivitelezőként" vagy csak tanácsadóként érdekel ez a lehetőség, akkor keress meg nyugodtan.
Köszönöm.
A Views és a Rules mehet a
A Views és a Rules mehet a lecsóba, kevés programozással mindkettő funkcionalitása kiváltható. 2011. végén meg ugye már nem beszélünk CCK-ról új projekt esetében. ;)
A cache-elés tipikusan az a terület, ami egyedi megoldást/beállítást igényel akár modulok részéről, akár Varnish/Zeus részről.
hat, en a viewst azert nem
hat, en a viewst azert nem inteznem el ennyire konnyen, rules-t ugy altalaban nem hasznaltam, de peldaul d7 - commerce alatt eleg nehez lenne kihagyni.
A views es a rules
A views es a rules tokeletesen fog mukodni, nem kell leprogramozni semmit amit mar valaki mas megcsinalt.
Feleslegesen ne csinalj magadnak munkat.
CCK persze
a D7 alatt már a core része, de jobb kifejezést nem tudtam erre a funkcióra. :-)
Nagyon kedvelem a D7-et, a rövid ráhangolódás után szívesebben használom D6 helyett, de még gyakran beleütközöm abba a problémába, hogy összetettebb funkciójú oldalaknál nincs az adott munkát leegyszerűsítő, "felgyorsító" modul D7-ben.
Most láttam, hogy van Pressflow D7-re is, ami jó hír: http://pressflow.org csak a szükséges cache modulok is megvannak-e már hozzá?
Ez nem annyira a modulokon
Ez nem annyira a modulokon mulik mint a kornyezeten:
milyen szükséges cache modulokra gondolsz?
a pressflow egy spéci, nagy forgalomra felkészített drupal core, 100% drupal kompatibilis csak néhány dolog át van írva benne. gyakorlatilag egy karbantartott core hack. én még nem találkoztam olyannal, hogy egy modul nem ment volna a pressflow core miatt.
-
clear: both;
A D7 verzióra utaltam
a hiányzó modulok kapcsán és nem magára a Pressflow-ra, de lehet nem volt 100% egyértelmű a megfogalmazásom.
A Pressflow biztosan műxik, az nem kérdés. :-)