Most, hogy készülök a Drupal Sminkmester tanfolyamunkra rájöttem, hogy régóta itt csücsülnek a winyón a javított Drupal tesztrendszer kialakítása Ubuntu Linux rendszeren videóim. Nosza kanyarítottam hozzá egy pár képet és feltoltam.
Na de mit tegyen aki nem Linuxot használ? Egyértelműen az Acquia Drupal Stack Installer a jó választás, hisz a tesztkörnyezeten kívül kapnak hozzá egy varázslós admin felületet amivel pillanatok alatt lehet egymástól szeparált környezeteket könnyedén kialakítani. Ezt egyébként Goba be is mutatta legutóbb a Drupal Hétvégén.
Szemfülesebbek észrevehetik, hogy a bemutató óta felkerült már egy Linuxos (Debian/Ubuntu) csomag is, ami lehet jó valakinek csak éppen a lényeget - a vezérlőpultot - nem tartalmazza. Anélkül pedig nem sokban különbözik egy sima LAMP környezettől. (na jó, csiszolt összetevők, meg pár finomság... szóval mit is adtak nekünk a rómaiak?? :D)
Amire érdemes még figyelni, ha az ember Ununtun tolja, hogy a napokban megjelent Lucid Lynx már PHP 5.3-at tartalmaz. Ezen elfut a Drupal, de pár alig használt modult nem. Ilyenek az alig ismert és szinte senki által nem használt CCK, Views, ImageField, ImageCache stb. :D Persze lehet várni a hetesre ami deklaráltan menni fog 5.3-al, vagy a PHPt még a karmikus tárolóból szedni telepítéskor.
Aki mindenképpen a nagy varázslóra, vagy az egyetlen csodálatos tündérre vágyik annak ajánlom próbálja ki a Drubuntu fejlesztést.
Ez a csomag olyan finomságokat nyújt nekünk mint pl.:
- Alap szoftverek mint Apache, MySQL, PHP (benne olyan könyvtárakkal, mint CURL, GD, Xdebug, APC, Uploadprogress és Fileinfo)
- Apache modulok és a virtualhostok amik a *.localhost címen csücsülhetnek
- PHP jól be van állítva így az Xdebuggal tudunk hibát keresni az APC-vel meg profilozni
- Postfix a helyi levelezéshez. Ennek segítségével a levelezést is tudjuk tesztelni.
- A felhasználót hozzáadja a www-data csoporthoz, így a PHP által létrehozott fájlok kezelése egyszerűsödik
- Dnsmasq beállítása, hogy feloldásra kerüljenek a *.localhost címek. (egyébként az összes lehetőséget fel kell vennünk a /etc/hosts fájlba
- Hozzáad egy központi drubuntu.settings.inc fájlt, ami segítségével központi helyen adhatunk hozzá olyan változókat a rendszerünkhöz mint pl. a $conf változó
- Létrehoz egy .my.cnf fájlt a homekönyvtárunkban amitől aztán a parancssoros cuccokat - mint mysql/mysqldump - sokkal egyszerűbben használhatjuk.
- Az Eclipset és mindenféle okosságot hozzá
- Verziókezelő rendszerek garmadáját (svn, cvs, git, bzr)
- MySQL eszközöket mint MySQL query browser, MySQL adminisztrátor és természetesen a phpMyAdmint
- Természetesen a teszteléshez számos böngészőre is szükségünk lesz mint pl. Chrome, Opera, Konqueror, IE6 és IE7. Ezeket is felrakja nekünk
- A Firefoxhoz az etalonnak számító FireBug és Web Developer Toolbart
- És egy rakás olyan cuccot amiről nem is hallottam, de akkor ki fogom próbálni. Ilyenek, hogy Meid, Hex editor, Siege, GWorldClock
Persze a puding próbája az evés és valljuk be ki tolná szét a jól beállított rendszerét egy bizonytalan béta állapotba levő, ámbár sokat ígérő rendszerért. Nyílván előbb az ember kipróbálja, mondjuk feldob egy VMvare imaget és azon játszik. A készítő erre is gondolt.
Szaggassátok, én is azt fogom tenni amint lesz percem rá.