A tartalomkezelő rendszerek piaca népes, számos lehetőség közül választhatunk, ha egy alkalmas rendszert keresünk. A választás szempontjai szerint a tartalomkezelő rendszerek pl. lehetnek
A kézikönyvnek ez a része arra próbál választ adni, hogy mire lehet egyáltalán a Drupalt használni, mik a főbb ismertetőjegyei, elemei, értékei.
A Drupal 2001. január tizenötödikén kezdte meg nyílt működését, amikor Dries Buytaert publikálta első verzióját az interneten. A rendszer azóta nagyon sokat fejlődött, és széles körben használt tartalomkezelővé vált. Lássuk, mégis minek nevezhetjük, és ezek a kategóriák mit is jelentenek.
Mivel webhelyünk látogatói minden bizonnyal leginkább a Drupal CMS szerepének kihasználásában érdekeltek, ezért a továbbiakban a kézikönyv is erre próbál koncentrálni. Mindazonáltal nem mehetünk el amellett, hogy a rendszer a másik két szerepet is kiválóan ki tudja tölteni, és számos éles környezeti alkalmazása van ezeken a területeken is.
Elkészült a Drupal 6 alapismeretek könyv jelentősen átdolgozott, és a Drupal 7-eshez illesztett verziója 370 oldal terjedelemben.
Szakmai Lektor: Palócz István.
A kiadvány létrejöttét az FSF.hu Alapítvány a Szabad Szoftver Pályázat 2011 keretében támogatta.
Amikor egy Drupal alapú webhelyet alakítunk ki, több részből állítjuk össze a kész megoldást. Biztosan szükségünk lesz az alaprendszerre, az igényeinknek megfelelő kiegészítőkre, valamint egy általunk választott megjelenésre (amit magyarul sminknek nevezünk). Ezeket magunk is összeválogathatjuk, vagy választhatjuk a közösség által már összeállított csomagok egyikét kiindulásképpen.
A Drupal fejlesztők egy központi szolgáltatás csomagot használnak a fejlesztések koordinálására, mely segít a változások követésében, a hibák megvitatásában és javításában. Itt két fő területen találhatóak a Drupal rendszerhez kapcsolódó állományok:
Drupal alapú webhelyünk kialakításánál a következő komponensekből építkezhetünk:
A fenti komponensekből tehát igényeinknek megfelelő webhelyet tudunk kialakítani. Ha valamilyen jellemző típus-webhelyre lenne szükségünk, a telepítési profilok lehetnek segítségünkre. Ezek az alaprendszert konkrét modulokkal és/vagy sminkkel és/vagy fordításokkal kombinálják, így adva egy előre elkészített receptet egy-egy webhely típusra. Mivel ezek az egyenként is elérhető komponenseket használják, ugyanazt a kiterjeszthető környezetet biztosítják, mintha magunk állítottuk volna össze a rendszerünket, tovább bővíthetőek, alakíthatóak. A Drupal magyar nyelvű telepítése az 5.0-s kiadás óta is ennek az alrendszernek a kihasználásával valósítható meg a legkönnyebben.
A Drupal fejlesztése folyamatos, mind az alaprendszerben, mind a közösségi területen. Annak érdekében, hogy a felhasználók életét megkönnyítsék, rendszeresen kiadásokat jelentetnek meg a Drupal motorból, illetve a közösségi területen kezelt projektekből.
-dev
útótagra végződik. Ilyen például a simplenews-6.x-1.x-dev.tar.gz
, mely a Drupal 6.x-szel kompatibilis simplenews modul első saját kiadásának fejlesztői verziója. Ezek a verziók tulajdonképpen teszt szerepet játszanak: a közösség kipróbálhatja, hogy az adott Drupal alaprendszerrel valóban együtt tud-e működni a modul. Ugyanígy a Drupal alaprendszernek is vannak hasonló fejlesztői kiadásai, melyek az új funkciók és változtatások kipróbálását teszik lehetővé a közösség számára.simplenews-6.x-1.0.tar.gz
, mely az 6.x-es sorozattal kompatibilis, és önmagában a modul 1.0-ás kiadása. Természetesen az alaprendszernek is időről-időre megjelennek újabb kiadásai. Itt az 5.0 megjelenése óta a fő verziószám az első számjegy, a második számjegy változása pedig a hibajavító kiadások közzétételét jelzi. Korábban három jegyű verziószámok voltak használatban, és az első két szám változása jelzett új funkciókat, a harmadik volt fenntartva hibajavító kiadásoknak.Általánosságban elmondható, hogy az alaprendszer fejlesztői változata stabilnak tekinthető, a kiegészítő modulok és sminkek fejlesztői kódja azonban ritkábban működik különösebb problémák nélkül. Ezért kevés programozói tapasztalattal rendelkező felhasználóknak a számozott kiadások alkalmazása javasolt.
Fontos megjegyezni, hogy a fenti együttműködési képesség a Drupalban közel sem állandó dolog. Egy Drupal 5.x-hez készült modul biztosan nem fog a Drupal 6.x-szel együttműködni módosítás nélkül. A Drupal úgy teszi lehetővé saját dinamikus fejlődését, hogy nem áldoz a visszafelé kompatibilitás megőrzésére erőforrásokat. A hibajavító kiadások célja azonban a visszafelé kompatibilitás megtartása, így egy Drupal 6.0-hoz letöltött modul szinte biztos, hogy Drupal 6.1-gyel is sikeresen együtt tud majd működni, és külön nem lesz szükség a modul frissítésére az alaprendszer frissítése miatt. Amennyiben mégis valamilyen frissítési eljárás szükséges, azt mindig megtaláljuk az új változat bejelentésében.
2004 nyarán a Drupal rendszer fejlesztői lehetőséget kaptak, hogy a Karlsruhében minden évben megrendezett LinuxTag konferencián képviseljék a rendszert, és ennek alkalmából egy kis brossúra (PDF) is készült a rendszer alapértékeiről, mely jól alkalmazható ezek áttekintésére.
Ez alapján a Drupal legfontosabb ismertetőjegyei, melyhez ragaszkodik:
Csatolmány | Méret |
---|---|
drupal.en_.booklet.1.pdf | 581.34 KB |
Az irányelvekről és alapértékekről szóló részben megismerhetjük a rendszer számos alaptulajdonságát. Azokon túl érdemes megemlíteni számos olyan lehetőséget, szolgáltatást, amit a Drupal alaprendszer nyújtani képes. Számos szolgáltatás áll rendelkezésrünkre, a Drupal szerteágazó funkciójú moduljai révén széles körben felhasználható, rugalmas rendszert alkot. A következőkben néhány kiemeltebb szempont szerint járjuk körbe, mire használható, melyek azok a funkciók, melyek megvalósíthatóak ezzel a rendszerrel.
Bár az alábbi összefoglaló az alaprendszer fontosabb képességeit hivatott körbejárni, időnként lehetséges kiegészítőket is megemlítünk. Ahol külön nem jelezzük, ott alaprendszerbeli funkcióról van szó.
Az eredeti dokumentum az alábbi oldalon található: DCOC http://drupal.org/dcoc
Ahogy nő a közösség, úgy lesz egyre fontosabb az idevezető út során összegyűlt tapasztalat megőrzése és továbbadása, azért, hogy a Drupal továbbra is egy befogadó, kihívásokkal teli, de tisztességes hely maradjon. A Drupal Viselkedési Irányelvek az együttműködéssel kapcsolatos ideáljainkat foglalják össze. Kicsit olyan, mint a program kódolási irányelvek, csak ez emberekre vonatkoztatva. Segít abban, hogy a jelenlegi értékeinket megoszthassuk a közösség egészével.
Ubuntus barátaink kiváló példával jártak elöl. CMS-nek a Drupalt választották, mi pedig átvesszük az általuk használt Iránymutatót.
Ez a szöveg alapvetően megegyezik az Ubuntu közösség által használttal (a projekt neve más természetesen, illetve a konfliktuskezelésről szóló bekezdést töröltük, miután ilyen a Drupal közösségben nincs).
Az erről az írásról szóló közösségi megbeszélések a Drupal.org Policies csoportjában folynak.
Munkánkat mások is használni fogják, cserébe mi is függünk mások munkájától. Bármely döntésünk hatással lesz a felhasználókra és kollégákra - így számolnunk kell a döntésünk következményeivel. A Drupal rendszernek több millió felhasználója és több ezer közreműködő fejlesztője van. Ha elsőre nem is egyértelmű, de a saját hozzájárulásunk hatással lesz mások munkájára a Drupalban. Például kódot, infrastruktúrát, az irányelveket, dokumentációt és fordítást megváltoztatva mások munkáját nehezíthetjük meg, esetleg tehetjük tönkre.
A Drupal közösség és tagjai tisztelettel bánnak egymással. Mindannyian hozzájárulhatunk valami értékessel a Drupalhoz. Nem mindig értünk egyet, de egyet nem értésünk soha nem lehet ok az esetleges illetlen viselkedésre. Időnként mindannyian érezhetjük kellemetlenül, esetleg megbántva magunkat, nem hagyhatjuk azonban, hogy ez személyes támadásokat váltson ki belőlünk. Fontos észben tartanunk, hogy egy olyan közösség, melynek tagjai kényelmetlenül vagy fenyegetve érzik magukat, nem lehet igazán eredményes. Elvárjuk, hogy a közösség tagjai tisztelettel bánjanak egymással és a külső szemlélőkkel egyaránt.
A közös munka kulcsfontosságú a Drupal és minden nagyobb szabad szoftveres közösség életében. Ez az együttműködés azt jelenti, hogy a Drupal közösség tagjai csapatokba szerveződve dolgoznak egymással, mely csapatok persze egymással is együttműködnek. Ezen tagok és csapatok összedolgoznak a Drupalon kívül más nyílt forrású közösségekkel is. Ez az együttműködés megóv a feleslegesen elvégzett munkától, miközben javítja a munka minőségét is. Fontos, hogy a Drupal projekten belül és azon kívül is nyitottak legyünk az együttműködésre. Ahol csak lehet, törekednünk kell, hogy szorosan együttműködjünk más nyílt forrású projektekkel és a szabad szoftveres világ képviselőivel, hogy egyeztessünk a fejlesztői, támogatói, dokumentációs és egyéb munkák irányításáról. A munkát átláthatóan kell végeznünk, minél több érdeklődő minél korábbi bevonásával. Ha úgy döntünk, hogy másoktól eltérő irányba indulunk, időben tudassuk velük, dokumentáljuk a munkánkat és rendszeresen számoljunk be az elért eredményekről.
Amint azt választjuk, hogy alkalmazunk egy átfogó vagy hivatalos konfliktus kezelési eljárást, ezt a szekciót befejezzük. Addig is a cím mindent elmond.
Senki sem tud mindent és senkitől nem várjuk el a Drupal közösségben, hogy tökéletes legyen. A kérdésekkel sok problémát el tudunk kerülni az idők folyamán, ezért szívesen látjuk a kérdéseket. Akitől kérdeznek, készségesnek és segítőkésznek kell lennie. Ugyanakkor, ha kérdéseket teszünk fel, ügyeljünk rá, hogy ezt a megfelelő helyen tegyük.
A tagok minden projektben jönnek-mennek, a Drupal sem kivétel. Kérünk mindenkit, aki elhagyja, részben vagy teljesen továbblép a projektjétől, lehetőleg úgy tegye, hogy távozása a legkisebb mértékben zavarja meg a projekt menetét. Ez azt jelenti, hogy a továbblépőknek közölniük illik a többiekkel, hogy elhagyják a projektet és a megfelelő lépéseket meg kell tenniük annak érdekében, hogy mások a helyükbe léphessenek és ott folytathassák, ahol ők abbahagyták.
(A fordításért köszönet: aboros, alippai, den, snufkin, zserno.)