Amikor egy Drupal alapú webhelyet alakítunk ki, több részből állítjuk össze a kész megoldást. Biztosan szükségünk lesz az alaprendszerre, az igényeinknek megfelelő kiegészítőkre, valamint egy általunk választott megjelenésre (amit magyarul sminknek nevezünk). Ezeket magunk is összeválogathatjuk, vagy választhatjuk a közösség által már összeállított csomagok egyikét kiindulásképpen.
A Drupal fejlesztők egy központi szolgáltatás csomagot használnak a fejlesztések koordinálására, mely segít a változások követésében, a hibák megvitatásában és javításában. Itt két fő területen találhatóak a Drupal rendszerhez kapcsolódó állományok:
Drupal alapú webhelyünk kialakításánál a következő komponensekből építkezhetünk:
A fenti komponensekből tehát igényeinknek megfelelő webhelyet tudunk kialakítani. Ha valamilyen jellemző típus-webhelyre lenne szükségünk, a telepítési profilok lehetnek segítségünkre. Ezek az alaprendszert konkrét modulokkal és/vagy sminkkel és/vagy fordításokkal kombinálják, így adva egy előre elkészített receptet egy-egy webhely típusra. Mivel ezek az egyenként is elérhető komponenseket használják, ugyanazt a kiterjeszthető környezetet biztosítják, mintha magunk állítottuk volna össze a rendszerünket, tovább bővíthetőek, alakíthatóak. A Drupal magyar nyelvű telepítése az 5.0-s kiadás óta is ennek az alrendszernek a kihasználásával valósítható meg a legkönnyebben.
A Drupal fejlesztése folyamatos, mind az alaprendszerben, mind a közösségi területen. Annak érdekében, hogy a felhasználók életét megkönnyítsék, rendszeresen kiadásokat jelentetnek meg a Drupal motorból, illetve a közösségi területen kezelt projektekből.
-dev
útótagra végződik. Ilyen például a simplenews-6.x-1.x-dev.tar.gz
, mely a Drupal 6.x-szel kompatibilis simplenews modul első saját kiadásának fejlesztői verziója. Ezek a verziók tulajdonképpen teszt szerepet játszanak: a közösség kipróbálhatja, hogy az adott Drupal alaprendszerrel valóban együtt tud-e működni a modul. Ugyanígy a Drupal alaprendszernek is vannak hasonló fejlesztői kiadásai, melyek az új funkciók és változtatások kipróbálását teszik lehetővé a közösség számára.simplenews-6.x-1.0.tar.gz
, mely az 6.x-es sorozattal kompatibilis, és önmagában a modul 1.0-ás kiadása. Természetesen az alaprendszernek is időről-időre megjelennek újabb kiadásai. Itt az 5.0 megjelenése óta a fő verziószám az első számjegy, a második számjegy változása pedig a hibajavító kiadások közzétételét jelzi. Korábban három jegyű verziószámok voltak használatban, és az első két szám változása jelzett új funkciókat, a harmadik volt fenntartva hibajavító kiadásoknak.Általánosságban elmondható, hogy az alaprendszer fejlesztői változata stabilnak tekinthető, a kiegészítő modulok és sminkek fejlesztői kódja azonban ritkábban működik különösebb problémák nélkül. Ezért kevés programozói tapasztalattal rendelkező felhasználóknak a számozott kiadások alkalmazása javasolt.
Fontos megjegyezni, hogy a fenti együttműködési képesség a Drupalban közel sem állandó dolog. Egy Drupal 5.x-hez készült modul biztosan nem fog a Drupal 6.x-szel együttműködni módosítás nélkül. A Drupal úgy teszi lehetővé saját dinamikus fejlődését, hogy nem áldoz a visszafelé kompatibilitás megőrzésére erőforrásokat. A hibajavító kiadások célja azonban a visszafelé kompatibilitás megtartása, így egy Drupal 6.0-hoz letöltött modul szinte biztos, hogy Drupal 6.1-gyel is sikeresen együtt tud majd működni, és külön nem lesz szükség a modul frissítésére az alaprendszer frissítése miatt. Amennyiben mégis valamilyen frissítési eljárás szükséges, azt mindig megtaláljuk az új változat bejelentésében.